Pohybové aktivity sú pre správny vývin detí kľúčové

Deti, najmä tie mladšie, majú neskutočne veľa energie, niektoré by behali od rána do večera. V puberte príde prirodzený útlm, no aj tu je pohyb pre ich vývoj nesmierne dôležitý. O tom, čo čakať od jednotlivých detských období a ako motivovať súčasnú „mobilovú“ generáciu hýbať sa, sme sa pozhovárali s  detskou sestrou PhDr. Laurou Stupákovou.

PhDr. Laura Stupáková

detská sestra

Už od prvých dní, ako máme pri sebe naše bábätko, je dôležité sledovať jeho pohybový vývin. Spočiatku ide len o základné reflexy, ktoré sú nepodmienené, ale niekedy ich s úžasom pozorujeme. Napríklad úchopový reflex vie byť taký silný, že bábätko držiace náš prst poľahky zodvihneme z podložky. Skúsená detská sestra však hovorí, že pohybový vývoj je veľmi zložitý proces pozostávajúci s navzájom sa prekrývajúcich fáz. „U každého bábätka je to individuálne, no na každú fázu fyzického i neurologického vývoja máme približne určené, čo by malo dieťatko ovládať. V každodennom kontakte s dieťaťom musíme sledovať, ako sa vyvíja. Mamičky väčšinou vycítia, keď niečo nie je v poriadku, vtedy treba konzultovať s lekárom na pravidelnej pediatrickej poradni,“ odporúča Laura Stupáková.

Od zdvíhania sa až po chôdzu

Prvý rok života dieťatka je naozaj bohatý na pohybový rozvoj. Nadnesene povedané, dieťa sa vyvíja každým dňom a rodičia to môžu vnímať tak, že každý deň sa udeje niečo nové. Počnúc prvým mesiacom, kedy bábätko otáča hlavičku a kope nôžkami, cez prvé držanie hlavičky na pár sekúnd a naťahovanie sa za hračkou, prvé cielené úchopy od tretieho mesiaca, „pasenie koníkov“ v polohe na brušku či robenie „lietadielka“. „Okolo pol roka sa už bábätko dokáže pretáčať na bruško a niektoré detičky sa dokonca už aj plazia, najmä za pomoci rúk,“ objasňuje detská sestra. Neskôr prichádza na rad postavenie sa na štyri, samostatné sedenie a postavenie sa. Približne v deviatom mesiaci už niektoré deti samostatne stoja, prípadne si rovnováhu udržujú opretím sa o nábytok. „V tomto období je potrebné dopriať dieťatku čo najviac spontánneho pohybu vo voľnom priestore, nie je vhodné ho umiestňovať na dlhšiu dobu do hopsadiel alebo chodúľok,“ radí L. Stupáková. Medzi prvým a druhým rokom života prichádzajú na rad prvé krôčiky, no osvojenie si chôdze sa môže z časového intervalu mimoriadne líšiť. Podrobnejší prehľad aj s tabuľkou dôležitých míľnikov nájdete v tomto článku.

Neplašiť sa, ale sledovať a stimulovať

Pri každom pohybe je určený časový interval od- do, počas ktorého je úplne normálne, ak si bábätko osvojí určitý pohyb. Ak k tomu dôjde v danom období, nie je problém s tempom samotného vývoja. Pokiaľ to tak nie je, môže toto oneskorenie znamenať problém. „Príčinou sú často problémy so svalovým tonusom. Vtedy bábätká väčšinou nevykonávajú správne formy pohybu. Riešením je vyhľadať hneď pomoc napríklad fyzioterapeuta, ktorý môže okrem iného pomôcť  pohybovému rozvoju dieťaťa pomocou určitých cvičení,“ hovorí sestrička. Cvičenie u bábätiek je veľmi dôležité už od narodenia, napríklad je dobré drobcov dávať na bruško, aj keď niektoré bábätká tak nechcú byť, ale pri vývine je to zásadné. „Keď protestujú, je dobré ich zaujať hračkou alebo ich pod bruškom podoprieť vankúšikom. Ležanie na brušku podporuje normálny priebeh vývoja pohybu a dieťa v tej polohe musí ,,pracovať“. Ak chce niečo vidieť, musí zdvihnúť hlavičku, otáčať ju, čo je oproti váhe jeho telíčka oveľa ťažšie. Dieťa sa tak musí držať trupom a neskôr rúčkami,“ vysvetľuje Laura Stupáková.

Pohybom ku zdraviu a dobrým návykom

Okrem tých základných pohybových vzorcov súvisiacich so správnym vývinom detí je dôležitá aj pravidelná fyzická aktivita. Zlepšuje činnosť srdca a ciev, činnosť dýchacieho aparátu, posilňuje kosti  a znižuje aj riziko cukrovky typu 2. Taktiež zvyšuje imunitu a prispieva k vyššej fyzickej zdatnosti. Vďaka pohybu sa zvyšuje pľúcna kapacita a do tela sa dostane viac kyslíku. Vynikajúcou možnosťou je plávanie, ktoré zlepšuje dýchanie, motoriku a koordináciu. „Pre menšie deti vo veku 3-5 rokov je pohyb hrou, takže aktivity ako beh, hádzanie a chytanie lopty, kotrmelce, jazda na bicykli alebo na odrážadle sú ideálne. Vo veku 6-9 rokov už väčšie deti majú lepšie všetky základné schopnosti, cvičením v škole to môže byť hod do diaľky, korčuľovanie, tanec, gymnastika, bicyklovanie alebo hoc aj bojové umenie. Pre deti od 10-12 rokov je vhodný skupinový šport ako napríklad futbal, basketbal alebo aj rôzne iné loptové hry, tanec, turistika, ale svoj efekt prinesie aj prechádzka,“ vymenúva detská sestra.

Základom je rovnováha

Sestrička ďalej upozorňuje, že dnešná generácia detí má všeobecne málo pohybu, pretože zo školy rovno sadá za počítač alebo pred televízor. Toto všetko vedie k veľmi nepriaznivým počtom detí s nadváhou, obezitou a ochoreniami, ktoré s nimi súvisia. Aby bol zabezpečený správny vývoj detí, škôlkari a mladší školáci potrebujú denne 90 minút aktívneho pohybu. V strednom a vyššom veku takto predídeme rozvoju srdcových chorôb a ciev. Starší školáci by sa aktívnemu športu mali venovať aspoň 30 minút denne, ale najlepšie by bolo 60 minút. Optimálne je, ak majú deti vzor aj u svojich rodičov alebo starších súrodencov. „Ale tak, ako je dôležitý pohyb, tak je dôležitý aj odpočinok a zdravá strava. Pretože áno, pre kardiovaskulárny systém je pohyb veľmi dôležitý, ale choroby môžu vzniknúť aj kvôli nevhodným stravovacím návykom,“ uzatvára PhDr. Laura Stupáková.

Poradňa

Najdôležitejšie míľniky bábätiek

Hovorí sa, že kým bábätko len leží a spí, máme čas aspoň sa najesť alebo si umyť zuby. A akonáhle sa dieťatko začne viac hýbať a neskôr chodiť či behať...
Čítať viac

Spinkaj sladko, ty moje zlatíčko

Hovorí sa, že dobrý spánok je kľúčom k zdravému životu. Ako nastaviť ideálny spánkový deťom podľa rôzneho veku...
Čítať viac

Sezóna kliešťov

Postrachom šantenia vonku bývajú hlavne kliešte. S MUDr. Katarínou Legrand, pediatričkou z OKiDOKi, sme sa pozreli na najlepšie spôsoby prevencie.
Čítať viac

Boľavé bruško

Od novorodeneckých kolík, cez diétne chyby až po dobré tipy do domácej lekárničky sme prešli s pediatričkou z OKiDOKi, MUDr. Katarínou Legrand.
Čítať viac

Príkrmy

Kedy začať zavádzať prvé príkrmy a ako postupovať napríklad pri najčastejších potravinových alergénoch?
Čítať viac

Duševné zdravie

Cítiť smútok na duši je po pôrode v poriadku. Kedy by sme však mali spozornieť?
Čítať viac