Spinkaj sladko, ty moje zlatíčko
Hovorí sa, že dobrý spánok je kľúčom k zdravému životu. Ako nastaviť ideálny spánkový deťom podľa rôzneho veku, či existujú nejaké dobré tipy pre kvalitný spánok a aj na tému spoločného spania s rodičmi sme sa pozreli s pediatričkou MUDr. Monikou Michňovou, známou aj zo sociálnych sietí ako @detska_doktorka.
MUDr. Monika Michňová
pediater
Mnoho rodičov si kladie otázku, či existuje nejaká univerzálna tabuľka, koľko by mali deti podľa svojho veku spať. Pediatrička uvádza, že hoci existujú odporúčania a rôzne tabuľky, treba si uvedomiť, že spánkové potreby sú veľmi individuálne. Každé dieťa je unikátne a jeho spánkové potreby sa líšia v závislosti od množstva faktorov. „Normálny spánok každého jedinca je definovaný individuálne a prispôsobený potrebám daného jedinca. To znamená, že zatiaľ čo niektorí novorodenci môžu prespať niekoľko hodín vkuse, iní môžu byť rozospatí a majú len krátke spánkové intervaly, niekedy naozaj niekoľkominútové,“ vysvetľuje MUDr. Michňová.
V spánku sa vyvíja mozog
Keď novorodenci spia, polovicu času presnívajú, čiže sú v tzv. REM fáze, kedy sa vyvíja aj mozog. Odhalíte to tak, že sa vtedy bábätku chvejú viečka, lebo sa pod nimi oči pohybujú. „U najmenších bábätiek do 3 mesiacov sa pohybuje priemerný počet hodín spánku medzi 14-17, priemerný počet bdenia sa pohybuje v rozmedzí 1-1,5 hod, počet spánkov je niekde medzi 3-5. Nie je však vôbec výnimočné, ak si bábätko zdriemne len na pár minút,“ opakuje pediatrička. U detí v predškolskom veku sa priemerný čas bdenia odhaduje na 4-5 hodín a pre ich výkonnosť sa odporúča mať aspoň jeden denný spánok do dĺžky 2 hodín. Toto je štandardne dodržiavané aj vo vzdelávacích programoch kolektívnych zariadení. Priemerná dĺžka spánku za 24 hodín sa v tomto veku udáva medzi 10-13 hodín. Pri nedostatku spánku môžu byť pozorované zmeny na správaní dieťaťa, nálade a jeho výkonnosti pri bežných denných aktivitách. Čo sa týka starších detí, tu platia rovnaké zásady ako u dospelých. To znamená, chodiť spávať v rovnakú hodinu, ideálne 2 hodiny pred spánkom zjesť posledné jedlo a praktizovať tzv. „clean sleeping“. „Ide o čisté spanie bez prítomnosti elektroniky v miestnosti a taktiež eliminácia jej používania aspoň hodinu ideálne aj dve pred uložením na spánok,“ objasňuje MUDr. Michňová.
Spoločné spanie v jednej miestnosti sa odporúča
Aj tu sú trendy rôzne, v minulosti rodičia deti „odložili“ do detskej izby už vo veku pár mesiacov, neskôr prišiel „boom“ spoločného spania v jednej posteli. „Je to individuálne na preferencii rodičov, ale vždy treba mať na pamäti dodržiavanie istých zásad. Základ bezpečného spánku je ukladať dieťa do polohy na chrbátik na pevný matrac, vlastná postieľka je výhoda, ale nie nutnosť. Dôležité je z okolia dieťaťa odstrániť všetko zbytočné, to znamená veľmi populárne hračky, mantinely, pletence, vankúše,“ radí MUDr. Michňová. Dôležitú úlohu má aj tepelný komfort, čiže neprehrievať miestnosť, rozhodne v nej nefajčiť, ani v okolí bábätka. Ochrannú úlohu má aj dojčenie, podľa niektorých štúdií dokonca aj používanie cumlíka. Čo sa odporúča priamo, je spanie rodiča s bábätkom v jednej miestnosti, ale nie je dané, že to musí byť alebo naopak nemôže byť v jednej posteli. Podľa lekárky je však v dnešnej dobe veľká vymoženosť monitor dychu. „Aktuálne je naozaj dostupný aj pre rodičov zo slabších socio- ekonomických vrstiev formou zapožičania cez nadácie alebo poisťovne. Tento prístroj ale nedokáže dieťaťu podať prvú pomoc, čo si bohužiaľ niektorí rodičia mylne myslia, ale dokáže upozorniť na vzniknutú situáciu, čiže vynechanie dýchania u bábätka. Rodič na základe toho môže vyvodiť ďalšie kroky a začať správny manažment postupu pomoci. Je však veľmi dôležité, aby rodič vedel, čo má v danej situácii robiť, nakoľko tu naozaj nie je čas rozmýšľať, ale treba rýchlo konať,“ dodáva.
Plné bruško, neprerušený spánok?
Naše mamy často hovorievali, že dieťa treba večer dobre nasýtiť kašou, aby potom prespalo celú noc. Skúsená pediatrička hovorí, že ide o mýtus. „Začiatky prikrmovania u bábätiek sú štandardne udávané a podľa odporúčaní je vhodné začať so zeleninovým príkrmom počas obedných hodín v dôsledku odsledovania vzniku možnej alergickej reakcie. Ak sú deti s hmotnostným úbytkom v tomto prípade môžeme vzhľadom na energeticky vyššie hodnoty začať pridávať kašu, ale určite je lepšie začať s nemliečnymi príkrmami. Čo sa týka veku dieťaťa a budenia sa na hlad, je dôležité poznať zloženie a skladbu jedálnička dieťaťa a taktiež to, či je dojčené alebo sa mu podáva mliečna formula,“ vysvetľuje MUDr. Michňová. Pri dojčených deťoch je považované za normálny štandard nočné dojčenie. Čo sa však určite neodporúča robiť je začať pravidelne nahrádzať dojčenie alebo mliečnu dávku podávaním čaju alebo vody. „V tomto prípade si robíte medvediu službu a návyk len podporujete, ďalej to má za následok častejšie budenie na mokrú plienku, častejšie prebaľovanie, taktiež močenie a aj možné pomočovanie v noci. Nočné dojčenie alebo podávanie treba postupne a hlavne s citom na potreby dieťaťa eliminovať. Ak sa dieťa naozaj budí častejšie, je na mieste analyzovať spánok, spánkovú rutinu a hľadaj možné príčiny budenia tam alebo konzultovať stav so spánkovou poradkyňou,“ odporúča lekárka.
Masáž, aromaterapia, biely šum
Pre kvalitný spánok našich detí by sme ako rodičia urobili naozaj čokoľvek. Každé dieťa je však individuálne, čo platí na jedno, nemusí vôbec fungovať u druhého. Je dôležité si nájsť to svoje a vyskladať si individuálnu spánkovú rutinu. Pediatrička odporúča deťom vytvoriť režim, ktorý sa naozaj zmení len ojedinele vo výnimočných situáciách. „Deti vie pekne upokojiť a pripraviť na spánok kúpeľ, alebo aj masáž, kde je možné zapojiť aj aromaterapiu, samozrejme vhodnú pre deti a po teste, kde nevznikne alergická reakcia. Tieto oleje však vždy treba riediť alebo ideálne nepoužívať priamo na telo, ale skôr na predmety ako matrac či vankúš, prípadne ich difuzovať do vzduchu,“ radí Monika Michňová. Taktiež veľmi vhodné je eliminovať všetky rušivé vplyvy a do rutiny pridať čítanie, ktoré deti upokojí, edukuje a rozvíja ich fantáziu a intelekt. Kedysi sme deťom zapínali vysávač alebo práčku, dnes sú populárne aplikácie s tzv. „bielym šumom“ na blokovanie rušivých zvukov alebo vplyvov z okolia. „Nie je to zlé, ale taktiež treba dodržiavať zásady ako je neprekračovať odporúčanú hlasitosť 50 decibelov a napríklad americká Akadémia pediatrov odporúča, aby tieto zariadenia boli aspoň 2 metre od postieľky, resp. miesta kde dieťa spí. Načo však netreba zabúdať je, že ani biely šum nevyrieši všetky problémy a opäť ak problémy pretrvávajú, je na mieste vyhľadať pomoc odborníka v danej oblasti,“ uzatvára pediatrička.